O Vás, s Vami, pre Vás

Oslavy oslobodenia mesta

07.04.2014, Liptovský Mikuláš - Viac ako dva mesiace bojovali vojaci za slobodu Liptovského Mikuláša počas II. svetovej vojny.

Práve pripomienke týchto udalostí zorganizovali v Liptovskom Mikuláši pravidelné pietne stretnutie pri pamätníku Červenej armády na námestí osloboditeľov a pamätníku padlých vojakov na Háji - Nicovô. Uskutočnilo sa v deň výročia oslobodenia mesta v piatok 4. apríla.

   Presne 69 rokov uplynulo odvtedy, ako oslobodzovacie vojská 1. čs. armádneho zboru a sovietska armáda vyhnali nemeckého nepriateľa z Liptova. Na znak nesúhlasu s dianím na Kryme odmietol primátor mesta Alexander Slafkovský účasť vojenského pridelenca Ruskej federácie na oslavách. Podľa jeho slov sa o oslavy oslobodenia mesta nezaujímali niekoľko rokov, neboli tu ani pri príležitosti 65. výročia v roku 2010. „Necelé dva dni pred piatkovými oslavami zavolali na sekretariát, že chcú prísť. Po úvahe som im na druhý deň zatelefonoval, že vzhľadom na ich angažovanie sa na Kryme by bola ich účasť nemysliteľná,“ povedal. „Vysvetlil som im, že prísť môžu kedykoľvek, ale ako účastníkov oficiálnych osláv mesta si ich dnes predstaviť nedokážem,“ dodal.
 
Nekorektná reakcia ruskej strany
    Nasledovala ostrá a nepravdivá reakcia ruskej strany, ktorú ich veľvyslanectvo rozoslalo do slovenských médií. Tvrdili, že mesto na oslavy nepozvalo Slovenský zväz protifašistických bojovníkov. Pritom práve ten je pravidelne spoluorganizátorom pietnych akcií pri príležitosti osláv oslobodenia mesta, krajiny i osláv Slovenského národného povstania. Zarazila aj neznalosť súvislostí, keď sa predstavitelia Ruskej federácie v tlačovej správe snažili podsunúť primátorovi neúctu k padlým hrdinom i údajné sympatie s ukrajinským rebelom z čias II. svetovej vojny Stepanom Banderom.
    „Mrzí ma prudká a nekorektná reakcia ruskej strany. Kto si však nepamätá dejiny, je odsúdený si ich zopakovať. V roku 1935 vtedajšie Nemecko zorganizovalo v Sársku zmanipulované referendum a na jeho základe ho k sebe pripojilo. Dnes je tu podobná paralela v prípade Ruskej federácie a Krymu. Mrzí ma, že sa mi ruská strana snažila podsunúť neúctu k obetiam vojny. Jej predstaviteľom pravdepodobne unikla skutočnosť, že som v roku 2002 ako poslanec Národnej rady SR predložil zákon o starostlivosti o vojnové hroby. Na jeho základe každoročne dostávajú mestá a obce z ministerstva vnútra peniaze na údržbu vojenských cintorínov. Vrátane tých, na ktorých spočívajú vojaci Červenej armády,“ uviedol primátor mesta Alexander Slafkovský.  Do roku 2002 štát na tieto cintoríny neprispieval a všetka starostlivosť a náklady boli na pleciach samospráv či dobrovoľníkov. Ak na to samosprávy nemali peniaze, hroby zarastali burinou,“ reagoval primátor (viac TU). Na základe Slafkovského zákona dostane v roku 2014 mesto od štátu príspevok 13 400 eur.
 
Spoluorganizátor podporil primátora
    Organizátorom pietneho aktu 4. apríla boli Mesto Liptovský Mikuláš, Oblastný výbor a Základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB), Únia vojnových veteránov SR, Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika.
   „Plne sa stotožňujem so stanoviskom primátora mesta, ktorý sa jednoznačne postavil proti ,samopozvaniu´ sa predstaviteľov ruskej ambasády deň pred konaním spomienkových osláv 69. výročia oslobodenia mesta,“ uvádza v stanovisku jeden zo spoluorganizátorov pietneho aktu (viac TU). „Na vzdanie úcty aj ruským vojakom, ktorí padli pri oslobodzovaní mesta, však nepotrebujú pozvanie. Keď prídu sami a uctia si ich pamiatku, dokážu, že je to úprimné a každý súdny človek to privíta a uzná pietny akt,“ pokračuje. „Slovensko je suverénny štát, je malé, ale nesmie byť vazalom iného štátu,“ uvádza na záver.
  Podľa slov tajomníka oblastného výboru SZPB Jána Machoviča sa primátorovo gesto premenilo na obojstrannú mediálnu prestrelku. „Mrzí ma to,“ komentoval zmierlivo celú udalosť. „Každá strana vyjadrila úctu k obetiam oslobodzovania mesta a verím, že podobné nedorozumenia už nikdy nevzniknú,“ dodal. J. Machovič.

 
 

.PDF príloha

Partneri

Mesto Liptovský MikulášDom KulturyKALENDÁR PODUJATÍ mesta Liptovský Mikuláš Informačné centrumMipasImafexAvisMHK32Múzeum Janka Klára