O Vás, s Vami, pre Vás

Najmladší slovenský partizán u primátora mesta

28.08.2014, Liptovský Mikuláš - Primátor Liptovského Mikuláša sa vo štvrtok 28. augusta, v deň mestských osláv 70. výročia Slovenského národného povstania, stretol s pravdepodobne najmladším účastníkom oslobodzovacích bojov na Slovensku.

Mladý partizán Jiří Kubovec, rodák z Liptovského Hrádku, prežil vďaka svojej matke nastražené míny, nemecké ostreľovanie i väznenie.

   Do rodného Liptova sa vrátil na pozvanie predsedu OblV SZPB v Liptovskom Mikuláši Pavla Chrapčiaka. Otec Jiřího Kubovca sa kvôli prenasledovaniu gestapom a gardistami pridal k partizánom. V novembri 1944 sa jeho manželka, mladá matka štvorročného syna, rozhodla po dlhých mesiacoch čakania vziať osud do vlastných rúk a vyhľadať ho. Stretli sa v bunkroch v Krčahove v Demänovskej doline, kde sídlili liptovskí partizáni pod velením kapitána Martina Kučeru. „Tu sme prežili viac ako tri mesiace. Fašisti však postupovali ďalej a rozhodlo sa, že  partizáni sa stiahnu. Kapitán Kučera určil šestich ľudí, ktorí mali mamu a mňa prepraviť dolu do doliny,“ vrátil sa v spomienkach Jiří Kubovec. 
     „Napriek tomu, že som bol malý chlapec, veľmi dobre si na to pamätám. Bola nádherná noc, žiadne mraky a úžasné ticho. Išli sme dolu zo zemlianok na Lúčky. Naraz sa objavila obrovská svetelná guľa, výbuch míny na zamínovanom poli. To je moja posledná spomienka. Človek, ktorý ma držal, zomrel, podobne ako ostatní členovia našej skupiny. Mňa zabaleného do diek odhodilo bez zranení do hlbokého snehu. Prežila aj moja mama, ktorú odrazený nemecký náboj poranil na nohe,“ opisuje osudný moment.
    Dostali sa do nemeckých rúk a zatvorili ich v ružomberskom väzení. Na žiadosť matky ich po niekoľkých dňoch pustili. Pešo sa vybrali do Liptovského Mikuláša, kde bývala rodina dnes už známeho grafika, maliara a pedagóga Fedora Klimáčeka. Tu ich našiel otec počas bojov o mesto. „Nebol som tu od roku 1947. Aj rodný Liptovský Hrádok som naposledy navštívil v roku 1988. Ale je tu krásne, mesto sa nesmierne zmenilo,“ povedal J. Kubovec.
    „Je neuveriteľné, ako človek dokáže prežiť opisované udalosti. Určite bolo počas vojny viac takýchto hrdinov, akou bola nepochybne matka pána Kubovca, ktorá urobila všetko preto, aby zachránila svoje dieťa a rodinu. Klobúk dolu pred jej odvahou,“ povedal po stretnutí primátor mesta Alexander Slafkovský.

Partneri

Mesto Liptovský MikulášDom KulturyKALENDÁR PODUJATÍ mesta Liptovský Mikuláš Informačné centrumMipasImafexAvisMHK32Múzeum Janka Klára