30.05.2013, Liptovský Mikuláš - Mesto Liptovský Mikuláš v roku 2011 a 2012 úspešne implementovalo a ukončilo viaceré projekty spolufinancované z eurofondov.
Patrí k nim projekt Rekonštrukcie a oživenia Centrálnej mestskej zóny, projekt Rekonštrukcia a nadstavba základnej školy Demänovská cesta, projekt Pomoc a podpora sociálne znevýhodnených skupín formou komunitnej sociálnej práce a projekt Zvýšenie kvality separovaného zberu odpadov, kde v danom období prebiehal proces verejného obstarávania.
„V roku 2012 sme podali spolu pätnásť žiadostí o nenávratný finančný príspevok vo výške viac ako 600-tisíc eur, z toho štyri žiadosti v sume 238-tisíc eur boli doposiaľ schválené. Reagovali sme na všetky relevantné výzvy a granty vrátane výziev vyhlásených nadáciami neziskovými organizáciami kde naše mesto bolo oprávneným žiadateľom,“ hovorí Jozef Repaský, zástupca primátora mesta Liptovský Mikuláš.
„Napriek skutočnosti, že v roku 2012 neboli zverejnené výzvy, ktoré by mestu umožňovali využiť eurofondy na investovanie do rekonštrukcie a modernizácie škôl alebo do zvýšenia kvality verejných priestranstiev, ako napr. rekonštrukcia miestnych komunikácií, chodníkov a cyklistických trás, mesto hľadalo možnosti financovania týchto potrebných investičných akcií aj z iných externých zdrojov,“ vysvetľuje Jana Kormaníková z útvaru projektového riadenia Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši.
Príkladom sú v roku 2012 podané dve žiadosti o grant do Nadácie Pontis a EkoFond na Zateplenie a výmenu okien Základnej školy v Okoličnom v celkovej sume viac ako 80-tisíc EUR. Ďalším príkladom je v roku 2012 začaté preverovanie možností financovať zateplenie škôl a budov mesta prostredníctvom projektov energetických úspor, tzv. EPC projektov (Energy Performance Contracting), kde náklady na modernizáciu budov sú financované priamo z úspor energií a nákladov, ktoré sa modernizáciou dosiahnu.
„Ani v roku 2013 nepoľavujeme v úsilí získať externé zdroje na financovanie rozvojových projektov,“ tvrdí J. Repaský. Doteraz mesto podalo 6 žiadostí o finančný príspevok z toho 2 žiadosti sa týkajú projektu vybudovania Oddychovej zóny pri cyklochodníku na Nábreží. „Ďalšie žiadosti o nenávratný finančný príspevok v rámci aktuálnych výziev štrukturálnych fondov Európskej únie pripravujeme k termínom na ich podanie,“ dopĺňa J. Kormaníková.
Vďaka spolupráci a iniciatíve mesta bola v roku 2011 podaná a schválená žiadosť o doplnenie projektových zámerov k schválenej žiadosti o poskytnutie podpory Lokálnej stratégie komplexného prístupu, čo umožnilo zatiaľ trom firmám získať nenávratný finančný príspevok na posilnenie ich konkurencieschopnosti zavedením inovatívnych moderných technológií. Prínosom takejto spolupráce je tiež záväzok podnikateľov v rámci týchto projektov vytvoriť na území mesta spolu 15 nových pracovných miest cielene pre marginalizovanú rómsku komunitu.
Je pravdou, že k termínu ukončenia programového obdobia pre štrukturálne fondy EÚ 2007 – 2013 nie je alokácia finančných zdrojov v jednotlivých Operačných programoch tak vysoká ako na začiatku tohto obdobia v rokoch 2007-2010 a tomu zodpovedajú aj obmedzené a v niektorých prípadoch neexistujúce možností o tieto zdroje žiadať. „A práve táto skutočnosť neoprávňuje obviňovať mesto z toho, že nežiada o peniaze z eurofondov na investičné akcie, keď výzvy na takéto žiadosti od roku 2011 neboli zverejnené,“ uzatvára J. Repaský.